لوگوی بیمارستان آتیه
پزشکان گروه تشخیص و درمان درد

پزشکان گروه تشخیص و درمان درد

از بیشترین امتیاز
گروه تشخیص و درمان درد

گروه تشخیص و درمان درد

قدمت درد همسنگ تولد انسان است. از زمان‌های دور تا اوایل قرن اخیر به طور سنتی عقیده بر این بوده که درد پدیده‌ای اجتناب‌ناپذیر است و چاره‌ای جز تحمل آن وجود ندارد. ریشه‌ی کلمه درد به لاتین Pain به معنی تنبیه است و عقیده بر این بوده که درد نوعی تنبیه بوده و موجب شسته شدن گناهان و منزه شدن فرد می‌شود.

کلینیک درد و نقش فلوشیپ درد 

تعریف علمی درد عبارتست از، درد یک تجربه حسی یا احساسی ناخوشایند است که با آسیب بافتی واقعی یا بالقوه همراه است. درد در حقیقت نعمتی است به شکل زنگ هشدار و آلارمی برای فرد که نشان‌دهنده اختلال عملکرد قسمتی از بدن است.

درد یک علامت است، اما در صورت عدم درمان مشکل اولیه مولد درد، به دلیل تغییرات واسطه‌های شیمیایی مغزی که در اثر درد مزمن ایجاد می‌شود از یک علامت تبدیل به یک بیماری جداگانه می‌شود، یعنی یک مشکل تبدیل به دو مشکل می‌شود. درد اولیه در محل آسیب دیدگی و درد ثانویه در مغز! و در این حالت حتی با درمان علت ایجاد‌کننده‌ی اولیه درد، مشکل ثانویه باقی می‌ماند و بهبودی صورت نمی‌گیرد. بنایراین مطلوب‌ترین زمان جهت کنترل و درمان درد همانا مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری است و در صورت عدم درمان صحیح تمامی ابعاد وجودی فرد اعم از جسمی، روحی، زندگی اجتماعی و فعالیت روزانه فرد نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

اقدامات انجام شده در رشته درد تنها در جهت رفع علامت درد نیست. هدف متخصص فلوشیپ درد تشخیص، کنترل و درمان علت درد به عنوان درد اولیه و همچنین پیشگیری و یا درمان درد مرکزی (ثانویه) می‌باشد لذا با این هدف بیماران به دقت معاینه می‌شوند و در صورت لزوم اقدامات تشخیصی مانند رادیوگرافی، ام آر آی، آزمایشات و سایر روش‌های تشخیصی درد درخواست می‌شود.

پس از مشخص شدن علت درد برنامه‌ریزی جهت کنترل و درمان آن صورت می‌گیرد. تفاوت روش انتخابی برای درمان درد در مراجعه بیماران به فلوشیپ درد با سایر تخصص‌ها، نحوه بررسی درد و تمرکز بر پایه روش‌های درمانی است تا حتی الامکان بیمار تحت جراحی باز قرار نگیرد.

در کلینیک درد توسط فلوشیپ درد از روش‌های غیر‌تهاجمی و همچنین روش‌های کمتر تهاجمی یا اینترونشنال (عمل بسته) استفاده می‌شود تا درمان علت ایجاد‌کننده درد بدون نیاز به شکافتن پوست و بی‌هوشی و به صورت سرپایی انجام شود. بسته بودن این عمل‌ها سبب شده‌است تا آناتومی طبیعی بدن دستکاری نشود و عوارضی که ناشی از برش پوست، عضلات و استخوان‌ها بروز می‌کند، ایجاد نشود و بافت های بدن حداقل دستکاری و آسیب را ببینند. در واقع درمان صحیح درد مزمن همواره حالت چندبعدی دارد و استفاده از روش‌های مختلف موفقیت را افزایش می‌دهد.

کلام آخر اینکه کلینیک درد (Pain Clinic) یک مرکز تشخیصی درمانی است که در جهت درمان همه ابعاد درد مزمن بوده و هدف آن بازیابی عملکرد‌، راندمان کاری و دستیابی یک زندگی پر بار و دور از آلام برای افراد است.

نسخه نرم افزار: